Spojené státy americké jednají s klíčovými zeměmi a společnostmi vyrábějícími energie na celém světě, aby poznaly jejich ochotu a schopnost přesměrovat dodávky do Evropy, pokud by to bylo nutné v případě ruské invaze na Ukrajinu.
Uvedli v úterý vysocí představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena, kteří nechtěli být jmenováni.
V telefonickém rozhovoru s novináři úředníci nejmenovali konkrétní země nebo společnosti, s nimiž jednali, s cílem zajistit nepřetržitý tok energie do Evropy po zbytek zimy, ale uvedli, že jde o široký okruh dodavatelů včetně prodejců zkapalněného zemního plynu (LNG).
Evropská unie je závislá na dodávkách plynu z Ruska, které pokrývají zhruba třetinu její spotřeby a jakýkoli konflikty by mohly tyto dodávky narušit.
Evropa už se přitom potýká s energetickou krizí, kterou způsobily nedostatečné dodávky plynu a rekordní ceny elektřiny. Spotřebitelům se tak zvýšily účty za energie a firmám stouply náklady.
V některých zemích už drahé energie vyvolaly protesty.
„Pracujeme na identifikaci dalších objemů neruského zemního plynu z různých oblastí světa, od severní Afriky a Blízkého východu až po Asii a Spojené státy americké,“ řekl jeden z představitelů administrativy USA pod podmínkou zachování anonymity.
Dodal, že Washington diskutuje také s velkými producenty zemního plynu na celém světě, aby zmapoval jejich kapacitu a ochotu dočasně zvýšit produkci zemního plynu a přidělit tyto objemy evropským nákupčím.
Rusko shromáždilo odhadem 100 tisíc vojáků v dosahu ukrajinských hranic a obklopilo zemi ze severu, východu a jihu.
Moskva popírá, že by plánovala invazi a tvrdí, že reakce Západu je důkazem, že Rusko je cílem a ne podněcovatelem agrese.