Katar by mohl dodat do Evropy část volného objemu. Nemá ho však moc.
Katar by mohl přesměrovat část dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy, pokud by konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou narušil dodávky ruského plynu.
Bude však na to potřebovat pomoc ze strany USA, konkrétně, aby Američané přesvědčili stávající odběratele plynu z Kataru, aby s přesměrováním dodávek souhlasili, uvedla agentura Reuters, která se odvolala na nejmenované zdroje obeznámené s diskusemi.
Jednat má Biden
Podle jednoho ze zdrojů budou o otázce dodávek LNG z Kataru do Evropy jednat příští týden ve Washingtonu americký prezident Joe Biden a katarský emír šejk Tamim bin Hamad Al Thani.
Katar patří k největším producentům LNG na světě a Washington se na tento stát a další velké producenty obrátil s cílem zjistit, zda by pomohli s dodávkami v případě, že Rusko zaútočí na Ukrajinu a USA na Moskvu uvalí sankce.
Třeba přesvědčit velké odběratele
Zdroj uvedl, že Katar by mohl dodat do Evropy část volného objemu zemního plynu. Nemá ho však moc, jelikož většina objemu suroviny je již zakontrahována v rámci dlouhodobých smluv.
„Bude zapotřebí, aby USA nebo další země přesvědčily velké odběratele katarského plynu, aby v rámci krátkodobého řešení problému uvolnily surovinu pro Evropu,“ informoval zdroj.
V dlouhodobějším horizontu Katar počítá s výrazným růstem exportu LNG. Za účelem zajištění energetické bezpečnosti by však Evropská unie měla zvážit uzavření dlouhodobých kontraktů na LNG, aby se vyhnula budoucím výpadkům v dodávkách, dodal zdroj.