Čtvrtek, 29 září, 2022

Porovnání parametrů ZoogVPN Free proti GhostPath VPN: Co vybrat?

Jaká VPN nabízí více funkcí, ZoogVPN Free,...

Prodej firem: Odborný poradce zajistí bezproblémový průběh

Prodej firem je často komplikovaný, ať už...

Plazmová řezačka: Spolehlivé zařízení nejen pro kutily

Plazmová řezačka najde využití mezi hobby nadšenci...

Dostat hypotéku bude těžší, banky zpřísňují podmínky

Pro ŽenyDostat hypotéku bude těžší, banky zpřísňují podmínky

Financování bydlení hypotékou se vlivem koronakrízy komplikuje. Banky se v současné nejisté situaci snaží chránit před klienty, u nichž je vyšší riziko nesplácení úvěrů.

Řada bank již kosmeticky zvedlo úroky u hypoték, ale zejména zpřísnilo podmínky poskytování nových úvěrů.

Plošným zpřísněním posuzování příjmů se snaží vyřadit z okruhu zájemců lidí, kteří mají nižší příjem, menší finanční rezervu nebo kvůli jiným úvěrem jsou příjmově na hraně.

Platí to i při refinancování hypotéky, která byla dosud brána jako formalita. Banky dnes precizněji kontrolují finanční situaci klienta a to iu lidí, kteří dosud se splácením neměli nejmenší problémy.

Nižší úrok při nižším úvěru

Nejvýraznější změna, kterou banky aplikovali do praxe, je snaha o co nejvýhodnější úroky vůči konkurenci, ale často jen ve výši 50 až 60 procent ceny nemovitosti.

Ukazatel LTV (Loan To Value) – poměr mezi výškou poskytované hypotéky a hodnotou zakládané nemovitosti – se již v lednu z dlouhodobých 80 procent sesunula na 70 procent. Způsobily to zejména preventivní opatření Národní banky Slovenska (NBS).

Během koronakrízy, když stoupá riziko nesplácených úvěrů a banky mají vyšší náklady s opravnými položkami, kleslo LTV ještě níže.

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles